SZBZX84C15ET1G
Mfr.Part #
SZBZX84C15ET1G
Manufacturer
onsemi
Description
Zener Diodes ZEN REG .225W SPCL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOT-23-3
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
225 mW
Qualification :
AEC-Q101
Series :
BZX84C15E
Voltage Temperature Coefficient :
9.2 mV/K to 13 mV/K
Voltage Tolerance :
Vz - Zener Voltage :
15 V
Zener Current :
50 nA
Zz - Zener Impedance :
30 Ohms