BZX84C7V5LFHT116
Mfr.Part #
BZX84C7V5LFHT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
Zener Diodes 7-7.9V 250mW SOT-23 5mA
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOT-23-3
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
250 mW
Qualification :
AEC-Q101
Voltage Temperature Coefficient :
5 mV/C
Vz - Zener Voltage :
7.5 V
Zener Current :
5 mA