MM3Z16VT1G
Mfr.Part #
MM3Z16VT1G
Description
Zener Diodes 16V 200mW
Pd - Power Dissipation :
300 mW
Series :
MM3Z16V
Test Current :
5 mA
Voltage Temperature Coefficient :
14 mV/K
Voltage Tolerance :
5 %
Vz - Zener Voltage :
16.2 V
Zener Current :
0.05 uA
Zz - Zener Impedance :
40 Ohms