MMBZ5250BLT1G
Mfr.Part #
MMBZ5250BLT1G
Manufacturer
onsemi
Description
Zener Diodes 20V 225mW
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOT-23-3
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
225 mW
Series :
MMBZ5250B
Test Current :
6.2 mA
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance :
Vz - Zener Voltage :
20 V
Zener Current :
100 nA
Zz - Zener Impedance :
25 Ohms