BZX384-B7V5,115
Mfr.Part #
BZX384-B7V5,115
Manufacturer
Nexperia
Description
Zener Diodes DIODE ZENER 2 PCT
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOD-323-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
300 mW
Qualification :
AEC-Q101
Series :
BZX384
Test Current :
5 mA
Voltage Temperature Coefficient :
4 mV/K
Voltage Tolerance :
2 %
Vz - Zener Voltage :
7.5 V
Zener Current :
1 uA
Zz - Zener Impedance :
15 Ohms