TFZVTR5.6B
Mfr.Part #
TFZVTR5.6B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
Zener Diodes Zener Diode
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOD-323HE-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
500 mW
Series :
TFZV
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance :
Vz - Zener Voltage :
5.6 V
Zener Current :
20 mA
Zz - Zener Impedance :
13 Ohms