EDZVFHT2R6.8B
Mfr.Part #
EDZVFHT2R6.8B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
Zener Diodes 150mW Pd Zener SOD-523
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOD-523-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
150 mW
Qualification :
AEC-Q101
Test Current :
5 mA
Vz - Zener Voltage :
6.8 V
Zener Current :
0.5 uA
Zz - Zener Impedance :
60 Ohms