FTZ6.8ET148
- Mfr.Part #
- FTZ6.8ET148
- Manufacturer
- ROHM Semiconductor
- Description
- Zener Diodes 6.8V 200MW
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Zener Diodes
- Configuration :
- Dual Common Anode
- Maximum Operating Temperature :
- + 150 C
- Minimum Operating Temperature :
- - 55 C
- Mounting Style :
- SMD/SMT
- Packaging :
- Cut Tape, MouseReel, Reel
- Pd - Power Dissipation :
- 200 mW
- Series :
- FTZ6.8E
- Test Current :
- 5 mA
- Voltage Tolerance :
- 5 %
- Vz - Zener Voltage :
- 7.14 V
- Zener Current :
- 5 mA
- Zz - Zener Impedance :
- 40 Ohms