EDZVT2R2.4B
Mfr.Part #
EDZVT2R2.4B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
Zener Diodes Diode Zener Sgl 2.4V 150mW
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOD-523-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
150 mW
Series :
EDZV 2.4B
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance :
Vz - Zener Voltage :
2.4 V
Zener Current :
120 uA
Zz - Zener Impedance :
100 Ohms