PTZTFTE253.3B
Mfr.Part #
PTZTFTE253.3B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
Zener Diodes AECQ
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
DO-214AC-2
Packaging :
Cut Tape, Reel
Pd - Power Dissipation :
1 W
Qualification :
AEC-Q101
Vz - Zener Voltage :
3.3 V
Zener Current :
40 mA
Zz - Zener Impedance :
15 Ohms