BZX84J-C27,135
Mfr.Part #
BZX84J-C27,135
Manufacturer
Nexperia
Description
Zener Diodes 25.1V 5%550mW
Manufacturer :
Nexperia
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
SOD-323F-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
550 mW
Qualification :
AEC-Q101
Series :
BZX84J
Test Current :
2 mA
Voltage Temperature Coefficient :
25.3 mV/K
Voltage Tolerance :
5 %
Vz - Zener Voltage :
27 V
Zener Current :
50 nA
Zz - Zener Impedance :
40 Ohms