PZU15B2L,315
Mfr.Part #
PZU15B2L,315
Manufacturer
Nexperia
Description
Zener Diodes 40W SGL 200mA 14.98V Single Zener diodes
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
DFN-1006-2
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Pd - Power Dissipation :
250 mW
Qualification :
AEC-Q101
Series :
PZUxBL
Test Current :
5 mA
Voltage Temperature Coefficient :
11.4 mV/K
Voltage Tolerance :
2 %
Vz - Zener Voltage :
14.98 V
Zener Current :
50 nA
Zz - Zener Impedance :
15 Ohms