CMPZDA7V5 TR TIN/LEAD
Mfr.Part #
CMPZDA7V5 TR TIN/LEAD
Manufacturer
Central Semiconductor
Description
Zener Diodes Dual Zener Diode 7V to 7.9V 23mA
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Zener Diodes
Configuration :
Dual
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOT-23-3
Packaging :
Reel
Pd - Power Dissipation :
350 mW
Series :
CMPZDA7V5
Test Current :
5 mA
Voltage Temperature Coefficient :
0.05 %/C
Vz - Zener Voltage :
7.5 V
Zener Current :
23 mA
Zz - Zener Impedance :
15 Ohms
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes 76V Through-Hole Transient Voltage Suppressor Misc. Bi-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes Through-Hole Transient Voltage Suppressor Misc. Bi-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes 380V Through-Hole Transient Voltage Suppressor Misc. Bi-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes Surface mount Transient Voltage Suppressor Single: 3000W Uni-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes Bi-Directional TVS 1500W 56V 1.0mA