BZX84C18 TR TIN/LEAD
Mfr.Part #
BZX84C18 TR TIN/LEAD
Manufacturer
Central Semiconductor
Description
Zener Diodes 350mW Zener Diode 16.8V to 19.1V
Manufacturer :
Central Semiconductor
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Package / Case :
SOT-23-3
Packaging :
Reel
Pd - Power Dissipation :
350 mW
Series :
BZX84C18
Test Current :
5 mA
Voltage Temperature Coefficient :
0.08 %/C
Voltage Tolerance :
5 %
Vz - Zener Voltage :
18 V
Zener Current :
14 mA
Zz - Zener Impedance :
45 Ohms
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes 76V Through-Hole Transient Voltage Suppressor Misc. Bi-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes Through-Hole Transient Voltage Suppressor Misc. Bi-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes 380V Through-Hole Transient Voltage Suppressor Misc. Bi-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes Surface mount Transient Voltage Suppressor Single: 3000W Uni-Directional
    ESD Suppressors / TVS Diodes Bi-Directional TVS 1500W 56V 1.0mA