294-510-RC
Mfr.Part #
294-510-RC
Manufacturer
Xicon
Description
Carbon Film Resistors - Through Hole 510ohms 5%
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Diameter :
5 mm
Length :
12 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
1 W
Resistance :
510 Ohms
Series :
CF-RC
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, 0 PPM / C
Termination Style :
Axial
Tolerance :
5 %
Voltage Rating :
500 V
Datasheets
294-510-RC
Manufacturer related products
    Audio Transformers / Signal Transformers XFMR OUT 200CT-8 3.2
    Audio Transformers / Signal Transformers IF XFMR 20K-5K BLK
    Audio Transformers / Signal Transformers IF XFMR VARIABLE
    Audio Transformers / Signal Transformers XFMR 1500CT/600CT
    Audio Transformers / Signal Transformers XFMR STG 600CT-600CT
Catalog related products
  • KOA Speer
  • YAGEO
    Carbon Film Resistors - Through Hole 51K ohm 5% 1/6W Carbon Film
  • KOA Speer
    Carbon Film Resistors - Through Hole 1000K ohm 5% 0.5W
  • YAGEO
    Carbon Film Resistors - Through Hole 13 ohm 5% 1/2W Carbon Film
    Carbon Film Resistors - Through Hole 36K ohm 5% 1/6W Carbon Film