KTR03EZPF5102
Mfr.Part #
KTR03EZPF5102
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
Thick Film Resistors - SMD 0603 51Kohm 1% High Voltage
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Application :
Automotive Grade
Case Code - in :
0603
Case Code - mm :
1608
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Resistance :
51 kOhms
Series :
KTR
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Tolerance :
1 %
Voltage Rating :
350 V