FP100R12KT4
Mfr.Part #
FP100R12KT4
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules IGBT-MODULE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.1 V
Configuration :
3-Phase
Continuous Collector Current at 25 C :
100 A
Gate-Emitter Leakage Current :
100 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Econo 3
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
5.15 W