FD150R12RT4
Mfr.Part #
FD150R12RT4
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules IGBT 1200V 150A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.15 V
Continuous Collector Current at 25 C :
150 A
Gate-Emitter Leakage Current :
100 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
790 W