FP50R12KT4PBPSA1
Mfr.Part #
FP50R12KT4PBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules LOW POWER ECONO
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
1.85 V
Configuration :
3-Phase
Continuous Collector Current at 25 C :
50 A
Gate-Emitter Leakage Current :
100 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
EconoPIM2
Packaging :
Tray
Product :
IGBT Silicon Modules
Datasheets
FP50R12KT4PBPSA1
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FP50-50 Wiremold 5,000 Wire Ducting & Raceways DOUBLE GANG PLATE
FP500 Amprobe 1 Specialty Fuses FUSE .5A 1000V 4 PACK CERAMIC FOR 37-38XR