BSM15GP120
Mfr.Part #
BSM15GP120
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules 1200V 15A PIM
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.2 V
Configuration :
Hex
Continuous Collector Current at 25 C :
35 A
Gate-Emitter Leakage Current :
300 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
EconoPIM2
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
180 W