FF600R12ME4
Mfr.Part #
FF600R12ME4
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules IGBT 1200V 600A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.1 V
Configuration :
Dual
Continuous Collector Current at 25 C :
995 A
Gate-Emitter Leakage Current :
400 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
4050 W
Product :
IGBT Silicon Modules
Datasheets
FF600R12ME4
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FF60 ebm-papst 117 Fan Accessories Fan Filter Finger Guard Grille, 60x60mm