FD800R33KF2C-K
Mfr.Part #
FD800R33KF2C-K
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules N-CH 3.3KV 1.3KA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
3300 V
Configuration :
Dual
Continuous Collector Current at 25 C :
1300 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
IHV190
Packaging :
Tray
Product :
IGBT Silicon Modules
Datasheets
FD800R33KF2C-K
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FD800R17HP4-K_B2 Infineon Technologies 4 IGBT Modules IGBT Module 800A 1700V
FD800R17KE3_B2 Infineon Technologies 5,000 IGBT Modules N-CH 1.7KV 1.2KA
FD800R33KF2C Infineon Technologies 5,000 IGBT Modules 3300V 800A CHOPPER