IXYX40N250CHV
Mfr.Part #
IXYX40N250CHV
Manufacturer
IXYS
Description
IGBT Transistors IGBT XPT-HI VOLTAGE
Manufacturer :
IXYS
Product Category :
IGBT Transistors
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-247PLUS-3
Packaging :
Tube
Pd - Power Dissipation :
1500 W
Datasheets
IXYX40N250CHV
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Infineon Technologies
    IGBT Transistors HOME APPLIANCES 14
  • Infineon Technologies
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT