IXGH40N120B2D1
Mfr.Part #
IXGH40N120B2D1
Description
IGBT Transistors IGBT, Diode 1200V, 75A
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1.2 kV
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.9 V
Configuration :
Single
Continuous Collector Current at 25 C :
75 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-247AD-3
Packaging :
Tube
Pd - Power Dissipation :
380 W
Series :
IXGH40N120
Datasheets
IXGH40N120B2D1
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT