LRC-LR1206LF-01-R110-F
Mfr.Part #
LRC-LR1206LF-01-R110-F
Manufacturer
IRC / TT Electronics
Description
Current Sense Resistors - SMD 1/2W .110 OHM 1%
Manufacturer :
IRC / TT Electronics
Product Category :
Current Sense Resistors
Case Code - in :
1206
Case Code - mm :
3216
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Qualification :
AEC-Q200
Resistance :
110 mOhms
Series :
LR
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Termination :
2 Terminal
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
1 %
Manufacturer related products
    Resistor Kits LRC SERIES KIT
    Resistor Kits PFC SERIES KIT
    Carbon Composition Resistors 2.2K OHM 5%
    Carbon Composition Resistors 1K OHM 5%
    Carbon Composition Resistors 4.7K OHM 5%