RL1210FR-070R05L
Mfr.Part #
RL1210FR-070R05L
Manufacturer
YAGEO
Description
Current Sense Resistors - SMD 0.05 Ohm 1% 1/2W 1000ppm
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Current Sense Resistors
Case Code - in :
1210
Case Code - mm :
3225
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Resistance :
50 mOhms
Series :
RL
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
800 PPM / C
Termination :
2 Terminal
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
1 %
Datasheets
RL1210FR-070R05L
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes BID Wkg13.6V 1CH AXI DO152 Bkdn15.2V
    ESD Suppressors / TVS Diodes BID Wkg23.1V 1CH AXI DO152 Bkdn25.7V
    ESD Suppressors / TVS Diodes UND Wkg5V 1CH SMD QFN10 Bkdn6V
    ESD Suppressors / TVS Diodes UND Wkg128V 1CH AXI DO152 Bkdn143V
    ESD Suppressors / TVS Diodes UND Wkg171V 1CH AXI DO204AC2 Bkdn200V