PE2512FKM070R027L
Mfr.Part #
PE2512FKM070R027L
Manufacturer
YAGEO
Description
Current Sense Resistors - SMD 27 mOhms 75ppm 2512 1% AEC-Q200
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Current Sense Resistors
Case Code - in :
2512
Case Code - mm :
6332
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Power Rating :
1 W
Qualification :
AEC-Q200
Resistance :
27 mOhms
Series :
PE_L
Technology :
Metal/Thick Film
Temperature Coefficient :
75 PPM / C
Termination :
2 Terminal
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
1 %
Datasheets
PE2512FKM070R027L
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes BID Wkg13.6V 1CH AXI DO152 Bkdn15.2V
    ESD Suppressors / TVS Diodes BID Wkg23.1V 1CH AXI DO152 Bkdn25.7V
    ESD Suppressors / TVS Diodes UND Wkg5V 1CH SMD QFN10 Bkdn6V
    ESD Suppressors / TVS Diodes UND Wkg128V 1CH AXI DO152 Bkdn143V
    ESD Suppressors / TVS Diodes UND Wkg171V 1CH AXI DO204AC2 Bkdn200V