74ACT240MTCX
Mfr.Part #
74ACT240MTCX
Manufacturer
onsemi / Fairchild
Description
Buffers & Line Drivers Octal Buf/Line Drv
Manufacturer :
onsemi / Fairchild
Product Category :
Buffers & Line Drivers
High Level Output Current :
- 24 mA
Low Level Output Current :
24 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Input Lines :
8 Input
Number of Output Lines :
3 Output
Package / Case :
TSSOP-20
Packaging :
Cut Tape, MouseReel, Reel
Polarity :
Inverting
Quiescent Current :
4 uA
Supply Voltage - Max :
5.5 V
Supply Voltage - Min :
4.5 V
Datasheets
74ACT240MTCX
Manufacturer related products
    ESD Suppressors / TVS Diodes 8V 1500W SMC Bidirectional
    ESD Suppressors / TVS Diodes LS Revrse Bias/Rvrse Polarity Protector
    ESD Suppressors / TVS Diodes High-Side Reverse Bias Protector
    LED Lighting Development Tools Evaluation Board
Catalog related products
  • Nexperia
    Buffers & Line Drivers BUS BUFF/DRVR 3-ST PICOGATE
  • Texas Instruments
  • Nexperia
    Buffers & Line Drivers 3.3V NON-INV SCHMT