PCW1D-B16-KAB502L
Mfr.Part #
PCW1D-B16-KAB502L
Manufacturer
Bourns
Description
Potentiometers 5K 20% Sq 22mm Single Turn
Manufacturer :
Bourns
Product Category :
Potentiometers
Element Type :
Conductive Plastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
Panel Mount
Number of Detents :
Without Detent
Number of Gangs :
1 Gang
Number of Turns :
1 Turn
Orientation :
Vertical
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Product :
Potentiometers
Resistance :
5 kOhms
Series :
PC
Shaft Diameter :
6.35 mm
Shaft Length :
12.7 mm
Shaft Type :
Smooth / Slotted
Taper :
Linear
Termination Style :
Through Hole
Tolerance :
20 %