06020MA-12L-AL-00
Mfr.Part #
06020MA-12L-AL-00
Manufacturer
NMB Technologies
Description
DC Fans Axial Fan, 60x20mm, 12VDC, 14.8CFM, Rib Mount, 3-Lead Wires, Locked Rotor Sensor
Manufacturer :
NMB Technologies
Product Category :
DC Fans
Airflow :
14.8 CFM (0.42 m3/min)
Depth :
20 mm
Features :
Locked Rotor Sensor
Height :
60 mm
Operating Supply Voltage :
12 VDC
Series :
06020MA
Termination Style :
Wire Leads - 3
Width :
60 mm
Datasheets
06020MA-12L-AL-00
Manufacturer related products
    Stepper Motors Hybrid Step Motor, 42mm, 1.8 Degree Step Angle, 0.8A Current, 7.3 Ohm Resistance
    Fan Accessories Fan Guard for 2400 Series, 60x60mm
    Fan Accessories Fan Guard for 5900/6800 Series, 150x172mm
    Fan Accessories Fan Cord, 36 Inch Length, Straight
    Fan Accessories Fan Cord, 48 Inch Length, Straight
Catalog related products
  • CUI Devices
    DC Fans dc axial fan, 92 mm square, 25 mm, 24 Vd