FZ800R33KF2C
Mfr.Part #
FZ800R33KF2C
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules 3300V 800A SINGLE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
3300 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
3.4 V
Configuration :
Single
Continuous Collector Current at 25 C :
1300 A
Gate-Emitter Leakage Current :
400 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
IHM
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
9.6 kW