IXYT30N65C3H1HV
Mfr.Part #
IXYT30N65C3H1HV
Manufacturer
IXYS
Description
IGBT Transistors 650V/60A XPT Copacked TO-268HV
Manufacturer :
IXYS
Product Category :
IGBT Transistors
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
650 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.35 V
Configuration :
Single
Continuous Collector Current at 25 C :
60 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
30 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-268HV-2
Packaging :
Tube
Pd - Power Dissipation :
270 W
Series :
IXYT30N65C3
Technology :
SI
Datasheets
IXYT30N65C3H1HV
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Infineon Technologies
    IGBT Transistors HOME APPLIANCES 14
  • Infineon Technologies
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT