IXYT20N120C3D1HV
Mfr.Part #
IXYT20N120C3D1HV
Manufacturer
IXYS
Description
IGBT Transistors IGBT XPT-GENX3
Manufacturer :
IXYS
Product Category :
IGBT Transistors
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1.2 kV
Collector-Emitter Saturation Voltage :
3.4 V
Configuration :
Single
Continuous Collector Current at 25 C :
36 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
TO-268HV-2
Pd - Power Dissipation :
230 W
Technology :
SI
Datasheets
IXYT20N120C3D1HV
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Infineon Technologies
    IGBT Transistors HOME APPLIANCES 14
  • Infineon Technologies
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT