IXGA20N100
Mfr.Part #
IXGA20N100
Description
IGBT Transistors 40 Amps 1000V 3 Rds
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1000 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
3 V
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
TO-263-3
Series :
IXGA20N100
Datasheets
IXGA20N100
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT