BSM50GD120DN2
Mfr.Part #
BSM50GD120DN2
Description
IGBT Modules 1200V 50A FL BRIDGE
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.5 V
Configuration :
Hex
Continuous Collector Current at 25 C :
72 A
Gate-Emitter Leakage Current :
200 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
EconoPACK 2A
Pd - Power Dissipation :
350 W