BSM50GB120DLC
Mfr.Part #
BSM50GB120DLC
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules 1200V 50A DUAL
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.4 V
Configuration :
Dual
Continuous Collector Current at 25 C :
115 A
Gate-Emitter Leakage Current :
400 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
32 mm
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
460 W