BSM75GAL120DN2
Mfr.Part #
BSM75GAL120DN2
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IGBT Modules 1200V 75A CHOPPER
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
IGBT Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.5 V
Configuration :
Half Bridge
Continuous Collector Current at 25 C :
105 A
Gate-Emitter Leakage Current :
400 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Half Bridge GAL 1
Packaging :
Tray
Pd - Power Dissipation :
625 W