BSM75GB120DLC
Mfr.Part #
BSM75GB120DLC
Description
IGBT Modules 1200V 75A DUAL
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
2.4 V
Configuration :
Dual
Continuous Collector Current at 25 C :
170 A
Gate-Emitter Leakage Current :
400 nA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
32 mm
Pd - Power Dissipation :
690 W