IXXX200N60C3
Mfr.Part #
IXXX200N60C3
Description
IGBT Transistors IGBT XPT-GENX3
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
1.6 V
Continuous Collector Current at 25 C :
340 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
Pd - Power Dissipation :
1.63 kW
Datasheets
IXXX200N60C3
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT