IXXX300N60B3
Mfr.Part #
IXXX300N60B3
Manufacturer
IXYS
Description
IGBT Transistors XPT 600V IGBT 300A
Manufacturer :
IXYS
Product Category :
IGBT Transistors
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
1.3 V
Configuration :
Single
Continuous Collector Current at 25 C :
550 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
PLUS 247-3
Packaging :
Tube
Pd - Power Dissipation :
2.3 kW
Series :
IXXX300N60
Technology :
SI
Datasheets
IXXX300N60B3
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Infineon Technologies
    IGBT Transistors HOME APPLIANCES 14
  • Infineon Technologies
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT