IXXX200N65B4
Mfr.Part #
IXXX200N65B4
Description
IGBT Transistors 650V/370A Trench IGBT GenX4 XPT
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
650 V
Continuous Collector Current at 25 C :
370 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
PLUS247-3
Packaging :
Tube
Pd - Power Dissipation :
1150 W
Series :
Trench - 650V - 1200V GenX37
Datasheets
IXXX200N65B4
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT