IXXX200N60B3
Mfr.Part #
IXXX200N60B3
Manufacturer
IXYS
Description
IGBT Transistors IGBT XPT-GENX3
Manufacturer :
IXYS
Product Category :
IGBT Transistors
Collector- Emitter Voltage VCEO Max :
600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage :
1.4 V
Configuration :
Single
Continuous Collector Current at 25 C :
380 A
Maximum Gate Emitter Voltage :
20 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
PLUS-247-3
Pd - Power Dissipation :
1.63 kW
Technology :
SI
Datasheets
IXXX200N60B3
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Infineon Technologies
    IGBT Transistors HOME APPLIANCES 14
  • Infineon Technologies
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 40A, Field Stop Trench IGBT
  • ROHM Semiconductor
    IGBT Transistors 10us Short-Circuit Tolerance, 1200V 15A, Automotive Field Stop Trench IGBT